Június 2-án, csütörtökön, Margittán megalakult a Partiumi Önkormányzati Tanács, amely Bihar, Szatmár, Szilágy, Arad, Temes és Máramaros megyék RMDSZ-es önkormányzati képviselőiből áll.
A Tanács elnökévé Szabó Ödönt, Bihar megyei tanácsost választották meg, az elnökség tagjai: Pop Imre, Kraszna polgármestere, Kaba Gábor, Zsombolya polgármestere, Bognár Levente, Arad alpolgármestere, Illyés Gyula, Szarmárnémeti polgármestere és Vida Noémi, nagybányai helyi tanácsos.
Kelemen Hunor szövetségi elnök a Tanács alakuló ülésén felszólalásában emlékeztette a jelenlévőket, hogy két héttel ezelőtt már megalakult a Székelyföldi Önkormányzati Tanács, egy héttel ezelőtt pedig a Belső-erdélyi Önkormányzati Tanács. „A jó döntéseket a megfelelő időben kell meghozni. Éppen ezért 2011 februárjában, az RMDSZ kongresszusán az alapszabályzatban rögzítettük a regionális önkormányzati tanácsok megalakulását. Az RMDSZ számára már megalakulásakor az önkormányzatiság elve volt az egyik legfontosabb célkitűzés, ezt az elmúlt időben folyamatosan erősítette. A Szövetség mindig azt szorgalmazta, hogy minél több döntés kerüljön az önkormányzatokhoz" - jelentette ki a szövetségi elnök.
Alapító ülés Margittán - fotó: Reggeli Újság
A három, regionális önkormányzati tanács megalakulása után megmarad továbbra is az országos testület, összehangolva a regionális tanácsok működését és képviselve az általános érdekeket. Miután megalakult mindhárom Regionális Önkormányzati Tanács, és ezek elnökeit is megválasztották, júniusban megalakul a Szövetségi Állandó Tanács, amelynek tagjai lesznek a Tanácsok elnökei, ezzel is megadva azt a súlyt mindhárom régiónak, ami megilleti őket.
A partiumi Önkormányzati Tanács alakulását követően Kelemen Hunor újságírói kérdésre válaszolva elmondta, nem ismeri az államfő alkotmánymódosításra vonatkozó, teljes tervezetét, viszont ezzel kapcsolatosan az RMDSZ-nek is vannak javaslatai. „Én nem hiszem azt, hogy az alkotmány örök érvényű és nem megváltoztatható, ezért ezt a cikkelyt törölni kell. Ugyanígy az 1-es cikkelyt is, mert az RMDSZ azt akarja elérni, hogy a nemzeti kisebbségeket államalkotó tényezőként ismerjék el. A mi elképzelésünk szerint a Szenátus a történelmi régiók képviselete kell legyen, és a fejlesztési régiók szerkezetét is át kell gondolni" - ismertette Kelemen Hunor, ugyanakkor hozzátette, szerinte ebben a törvényhozási ciklusban nem valószínű az alkotmánymódosítást.